Kapat

Global Klavye Özel : Hidden Massacre Kulübü Başkanı Ömer Demiral Röportajı

Anasayfa
Genel Global Klavye Özel : Hidden Massacre Kulübü Başkanı Ömer Demiral Röportajı

2018 yılının Mart ayından beri birden fazla kulvarda yarışan ve gelişmekte olan e-Spor kulübü Hidden Massacre’nin başkanı Ömer Demiral ile okurlarımıza özel bir röportaj düzenledik. Uzun ve e-Spor hakkında çok fazla bilgilendirici bir röportaj oldu. Dilerseniz hep birlikte röportajımıza geçelim :

Röportajımıza şu soruyla başlamak istiyoruz , bildiğimiz üzere Hidden Massacre CS:GO ve LoL cephesinde de yarışıyor Hidden Massacre’nin bu sefer PUBG cephesine katılma sebebi nedir ?

Ömer Demiral : Öncelikle Merhabalar,
Aslında Hidden Massacre CS:GO haricinde 8 branşta kadro çıkartıyor. Biz buna kendi tabirimiz ile buz dağının görünmeyen kısmı diyoruz. Açıklanan branşlar dışında açıklanmayı bekleyen bir o kadar daha kadromuz bulunuyor. Hidden Massacre’nin PUBG cephesine yapılacak olan yatırımı hat safhada olacak. Zaten bu cepheye katılmayı 2 aylık bir süreden beri planlıyoruz. Araştırmalarımızın ve analizlerimizin bize verdiği özgüven ile bu işe adım atma kararı aldık.

Her zaman söyleriz bu sektöre ve katıldığımız tüm oyun branşlarındaki yatırımlarımız ile birlikte ülkemizde hala gelişim sancıları çeken e-Spor sektörünün çok yakın bir gelecekte güzel yerlere geleceğine inancımız sonsuz.

Takımınız yeni kurulmuş bir takım oyuncularınız turnuvalarda boy gösterebilecek kadar hazırlar mı , birbirileri ile ilişkileri nasıl ?

Takımımızı kurmadan önce 1 yıllık bir kuruluş ( set-up) süreci geçirdik. 1 yıllık bu süre zarfında sektöre tamamen profesyonel bir yapılanma ile hazırlanıp girdiğimizi söyleyebilirim. Bunun yanı sıra açıkladığımız ve açıklamaya hazır olan takımlarımız ve oyuncularımız bizim gözetimimiz altında 2 aylık bir süre zarfında teste tabi tutularak oyuna başladıkları günden itibaren o zamana kadar tüm istatistikleri araştırılıyor.

Araştırıldıktan sonra ise oyuncular ile iletişime geçilip yine 1 ay gibi bir süre zarında kadrolarımızı duyurmadan önce deneme süreci başlıyor. Bu süreç sonunda takımda kalanlar ve gidenler oluyor onun yanı sıra eksiklerimizi farklı transferler ile kapatarak kadrolarımızı tamamen hazır hale getiriyoruz.

Oyuncularımızın takım içinde uyumu ve ilişkileri şuanda gayet iyi ve düzenli şekilde ilerliyor. Bu işe başlarken ilk hedefimiz olan aile ve dostluk niteliklerini oyuncularımıza da kazandırdığımızı davranışları ile görebiliyorum.

Genç ve yetenekli e-Sporcuları değerlendirmek amacı ile bir akademi takımı kurmayı düşünüyor musunuz ?

Hidden Massacre şuan 8 farklı branşta takım oluşturma çalıştırmalarını sürdürüyor ve her branşın bir akademi kadrosunu da oluşturmak için temeller atıyor.
Gençleri bu sektörün ışığı , geleceği olarak gördüğümüz için akademi kadrosu oluşturma planlarımız bulunuyor.

Takımınızın imkanları nasıl, sponsor açısından sıkıntı çekiyor musunuz ?

Hidden Massacre şu an 4 sponsor ile ilerliyor keza görüşmekte ve iş imzaya kalmış 3 sponsoru daha bulunuyor. Maddi ve manevi açıdan her sponsorumuz bizlere büyük destekler veriyor.

Onun yanı sıra takımımızda bulunan 1 yatırımcımız da mevcut .Türkiye’de ihracat lideri olan bir firmanın genel müdürü konumundaki yatırımcımız bize en büyük desteği sağlıyor.Ve bu sayede ise hiçbir şekilde maddi açıdan hiçbir sıkıntıya girmiyoruz.

İşin manevi kısmını da zaten ben ve ekibim 7/24 çalışarak, kafa patlatarak gidermeye çalışıyoruz ve şu ana kadar gelişmemize bakarak tam anlamıyla giderdiğimizi de düşünüyoruz. Fakat gelecek için konuşmak gerekir ise halen farklı kollarda eksikliklerimiz de mevcut . Bu eksiklerimizi değerlendirmeye alıyoruz.

Takım olarak bir hedefinizi bulunuyor mu ? Bulunuyor ise bu hedefinize ulaşmak için fedakarlıklarda bulunacak mısınız ?

Kendimizi tamamen e-Spor sektöründe global anlamda başarıya aç bir kulüp olarak konuşlandırdık. Bunun meyvelerini ilk kurulduğumuzda WoT takımımız ile aldık. 33 Profesyonel takımın bulunduğu bir Avrupa organizasyonunda şampiyon olarak hem büyük ödülün sahibi olduk hem de Türkiye tarihine geçtik.

İlginizi çekebilir>  PUBG: Yeni Etkinlik Modu: Desert Knights

Bizler bireysel olarak da takım olarak da yıllarımızı verdiğimiz bu e-Spor sektörüne büyük fedakarlıkta bulunduk gelecekte de bulunmak için var gücümüz ile çalışıp bu daha büyük fedakarlıklarda bulunacağımıza emin olabilirsiniz .
“Kulüp branşlarımızın global bir şekilde Türkiye’yi temsil etmesi en büyük gayemiz.”

Sizi diğer e-Spor takımlarından ayıran özellik ne olacak ya da olacak mı ?

Aslında kulüp olarak diğer e-Spor takımlarından bizi ayıran en büyük özelliğimiz genç ve dinamik kadromuz olacak . Gençlerin bu sektörde yer edinilmesi çok önemli . Gelecekte daha ileriye taşınacak olan e-Spor global çapta da , Türkiye çapında da büyük yatırımlar ve destekler alacak ve bunun nihayetinde gençler sektörün ışığı olacak.

Onları yetiştirmek imkanlar sunmak, neler başarabileceklerini onlara aşılama işi bize düşüyor. Bu konuda bireysel olarak 6 yıldır bu sektörün içinde olan biri olarak geçmişimde de olduğu gibi gelecekte de gençlerle çalışmayı her zaman ön planda tutacağım ve her zamanki gibi genç popülarite ile yine adımızdan söz ettireceğimiz başarılara imza atacağız.

Ülkemizde e-Spor alanında ilkler olsa da henüz büyük bir başarı yakalayamadık siz bu başarıyı yakalayacağınıza inanıyor musunuz ?

Türkiye e-Sporunda elde edilebilir bir başarı yakalanmamış olması bir gerçek evet. Türkiye e-Sporunu sadece League of Legends üzerinden gelişmesini düşünen kafa yapısına sahip olan insanlar olduğu sürece sanırım bizim ülke olarak gelişmemiz biraz uzun zaman alacak gibi görünüyor. Sadece ayda ya da yılda 1 defa turnuva olmaksızın, çok ironiktir 1 Türkiye şampiyonası düzenleniyor ve en çok para yatıran büyük kulüpler direkt olarak davet alıyor ve turnuvada 5 hafta veya daha kısa bir süre içerisinde geçmişte unutmak isteyeceğimiz seyirci kitlesi ve diğer etkenler olsun kötü istatistikler ortaya çıkıyor.

Hidden Massacre olarak tüm olumsuz koşullara rağmen biz elimizden gelenin daha fazlasını yaparak ve bu sorunların üstesinden gelerek Türkiye adına global çapta başarı alacağımıza tüm kalbimizle inanıyoruz.

Hidden Massacre olarak Türkiye’deki e-Spor’un gelişimi ve sektör hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Undertak3r, TankJr, Cudi, Carpediem, Xylm, Venza, Bidpai… Bu saydığım isimleri bilmiyorsunuzdur muhtemelen. Ülkemizde e-Spor konusunun ilk temsilcilerinden sadece birkaçı.

2000’li yılların başında Counter-Strike ile ülkemizde e-Spor başladı. Onun öncesinde de silik bazı şehir efsaneleri var. O yılların üstünden 16 yıl geçti. Ülkemizde e-Spor algısı epey değişti fakat League Of Legends arenası dışında pek değişen bir şey olmadı. Hala internet kafeciler tarafından yapılmaya çalışan ekipman ödüllü turnuvalarla devam ediyor e-Spor.

Bu süreçte dünyanın farklı noktalarında milyon dolarlık ödüllü turnuvalar, e-Sporcuya vizesiz seyahatler, ünlü üniversitelerde akademik eğitimler, kurulan dev endüstriler gibi gelişmeler yaşandı. Yani anlayacağınız epey geride kaldık.

Halbuki genç nüfus olarak pek çoğundan daha güçlüyüz, ayrıca teknoloji bağımlısı ve lüks tüketim rekortmenlerinden biriyiz. Öyle değil mi? Tek sıkıntımız internet alt yapısı mıydı acaba? Neyse, ilerleyemedik işte bir türlü, olmadı… İşte bu cümle işin kolay kısmı; ne demek ilerleyemedik?

İlerleyemememizin aslında bir sürü sebebi vardı. Konuyu yeterince iyi anlayamayan sektör çalışanları, marka iş birliklerinin kötüye kullanılması ya da verimli kullanılamamasından ötürü markanın sektöre küsmesi, yatırımcıların bilinçsiz çırpınışları, ülke sınırları içinde Riot Games dışında bir oyun şirketinin bu konuya ciddi bir mesai harcamaması, ülkede e-Spor adına büyük bir organizasyon düzenlenmiyor olması ….
Liste uzar gider, çünkü aklıma gelmeyenler de var tabii. Yıllar yılı sancılı ilerledi sektör.

İlginizi çekebilir>  Ücretsiz Epic drag puZOOls Steam Key'i

“Birileri sürekli uğraştı belki ama kimisi yanlış uğraştı, kimisi imkansızlıklar sebebiyle kendi çapında uğraştı, kimisi dev yatırımları çöpe atarak uğraştı. Sonuç olarak olmadı, yapamadık…”

“Bora Koçyiğit’in Redbull röportajından alıntıdır ”

Sizce PUBG e-Spor kanadının eksik yönleri neler ve nasıl geliştirilebilir ?

PUBG e-Spor cephesinin en büyük eksiği sanırım ülkemizden örnek verirsek düzenli bir lig olmaması. ESL Türkiye hariç diğer organizatörlerin de bu işe adım atmaları gerektiğini düşünüyorum.

Düzenli olarak her hafta turnuva düzenlense bile stabil takımlardan oluşuyor ve oyuncular hep o kitlenin içerisinde başarı elde etmek için uğraşıyor neden her hafta düzenlenen turnuvada aynı oyuncuları yenip veya yenilip başarı elde etsinler ki?

Avrupa’ya göz çevirirsek PUBG olarak resmi birçok büyük organizasyonlar düzenleniyor resmi olmayan organizasyonlarda bile oyuncuları oyuna teşvik etmek için en kötü turnuva bile bir oyuncunun evine şu kafa yapısı ile gitmesini sağlıyor “e-Spor’dan para kazandım ben bu işe devam etmeliyim, kendimi geliştirip daha iyi olmayalım ” mantığını aşılıyor ve oyuncuları oyuna teşvik ediyor.Bunun nihayetinde yeni oyuncular keşfediliyor ve binlerce yeni takım oluşturuluyor.

Eğer büyük takımların scout yetenekleri yüksek ise küçük bir turnuvayı kazansa bile bu sektörde ilerlemek isteyen gençlere destek vererek onlara yol gösteriyor. Ne yazık ki PUBG Türkiye cephesinde bunu şu ana kadar göremedik. Resmi olmayan turnuvalar organizasyon açısından , ekip açısından yetersiz kaldığı için oyuncuların kendilerini gösterebilecekleri turnuva sayısı oldukça az. Eğer bunu gidermek istiyorsak daha fazla profesyonel turnuva ve oyuncuları oyuna teşvik edecek şeyler kazandırmamız gerek.

Son olarak e-Spor sektörüne adım atmak isteyen hevesli gençlere önerileriniz nelerdir ?

e-Spora adım atmak isteyen gençlere en büyük önerim hiç zaman pes etmemeleri her zaman hırslı ve azimli olmalarıdır.Bu işi yapacağım profesyonel bir kariyere sahip olacağım iyi bir oyuncu olacağım düşüncesiyle bu yolda ilerlemeleri gerek.

Her zaman ileriye dönük düşünmeleri gerek.Gerek oyunlara harcadıkları vakitleri az çok tahmin edebiliyorum daha fazla zaman harcayıp daha fazla kendilerini geliştirmeleri gerek.Bu sayede 3 yıl veya daha uzun bir süre içerisinde kendilerini büyük bir Türk kulübünde veya yurt dışında profesyonel bir kulüpte kendilerinden gurur duyacakları kariyere sayip olabilirler.

Beni bu röportaja layık gören Global Klavye ekibine ayriyetten teşekkür ederim ve gelecekteki yayın hayatında başarılar dilerim.

Bu röportaja vakit ayırıp okuyan oyuncu ve e-Spora gönül vermek isteyen kardeşlerimize bana göre naçizane bir önerim ile noktalamak istiyorum.
“Sabretmek ve hırslı olmak bu sektörün en büyük kilit anahtarıdır”


Bizler de bu röportaj için bize değerli vaktini ayıran Ömer Demiral’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Röportajı Yapan Kişi : Hakan ERİŞ ( Global Klavye Genel Yayın Yönetmeni )

Röportaj Yapılan Kişi : Ömer DEMİRAL ( Hidden Massacre Kulüp Sahibi)

Röportaj Sözcüsü : Melih ALTINOVA ( Global Klavye Sözcüsü)

Hemen Puanla!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir