Kapat

Europa Universalis IV İnceleme : Merak Edilenler

Anasayfa
Oyun Europa Universalis IV İnceleme : Merak Edilenler

İlk piyasaya sürülme tarihi: 13 Ağustos 2013
Motor: Clausewitz Engine
Tür: Grand strategy wargame
Geliştirici: Paradox Development Studio
Yayıncı: Paradox Interactive
Platformlar: Microsoft Windows, Linux, Mac OS

Siyaset seviyor musunuz? Büyük bir ülkenin başında olmayı, hem makro hem mikro her türlü idareyi yapmayı mı arzuluyorsunuz? Bir milleti aydınlanma çağından geçirmek en büyük hedeflerinizden mi? Rol modeliniz Kanuni Sultan Süleyman mı? Açıkça söylemeliyim, bu herhalde bizim ömrümüzde gerçek hayatta yapabileceğiniz bir şey değil. Ama bilgisayarda bu iş için harika bir alternatif tarih oyunu var: Europa Universalis IV!

Europa Universalis IV, İstanbul’un fethine yakın bir zamandan (1444) başlayıp, Viktoryan döneme (1821) kadar devam ediyor.

Oyun dönemin en çok oynanan strateji oyunlarından olup “Paradox Interactive” şirketinin ilk çıkardığı oyun değildir. 4.cüsü olduğu gibi 1,2,3 oyunlarında bulunmaktadır.

Oyunun sunulduğu tarihten bu yana halen başarılı satış rakamlarına ulaşmasının ardındaki sebebin profesyonelce hazırlanmış arayüz, senaryo ve oyun içi öğelerden meydana geldiği söylenebilirken, geliştirici ekibin de sunumun üzerinden neredeyse bir sene geçmesine rağmen halen gelişim ve düzenleme çalışmalarını dur durak bilmeden devam ettirmelerinin de önemi büyük. Neredeyse her iki haftada bir düzenli olarak güncelleme paketlerini yayınlayan Paradox Development stüdyoları, buna ek olarak çok sayıda indirilebilir içerik paketini de herhangi bir ücret beklentisi olmadan oyunculara sunmuş durumda. Piyasadaki aynı türdeki oyunların neredeyse her eklenti maddesi için ek ücret talep ettiği ve en sonunda oyunun standart halinden dahi daha fazla ücretlerin ek paketler için harcandığı düşünüldüğünde, Europa Universalis 4 kullanıcılarından olumlu geri dönüşler almayı başarıyor. Total War serisine olan benzerliği ile dikkat çeken Europa Universalis 4, iç sistemleri ve oyun seçenekleri bakımındansa oldukça farklı yapıdadır.

İlginizi çekebilir>  Mobil PUBG Rules Of Survival'a Dava Açıyor!

Europa Universalis IV’ün Oynanışı

Oyun içerisinde bulunan her bölgenin birbirinden farklı özellikleri söz konusu olduğu gibi, yine her bir bölge kendi konumuna, ticaret hacmine, ticaret ürünlerine ve ödediği vergiye göre değerleniyor. Bölgelerin içerisinde ünite ve bina yapabiliyoruz. Oyunun geneline hükmeden üniteler süvari, piyade ve menzilli silah dışında gemi ve kiralık asker olarak bölünüyor. Binalarımız altı grup altında ve her bina kategorisinin iki adet de Special Building kısmı bulunuyor. Fakat her bölgeye sadece bir bina kategorisinin “special” serisini çıkabiliyoruz. EUIV’te Religion,Treasury, Manpower, Stability, Prestige ve Legitimacy altılısına dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardandır.

Oyuna eklenen en önemli özellik artık yöneticilerimizin yeteneklerine göre aylık olarak yönetim,diplomatik ve askeri puanlar kazanarak bu puanları gerek iç işlerimizde gerekse dış işlerimizde kullanma olanağına sahip olmamız. Oyun 1444-1820 yılları arasında geçtiğinden teknolojik olarak tüm gelişmeleri şahsen biz yapıyoruz ve bu sayede izlediğimiz politikalarla Osmanlı’yı dahi avrupa teknolojisine rakip olacak şekilde geliştirebiliyoruz. Eğer dini değerlere aşırı yüklenirseniz teknolojiniz sekteye uğruyor. Buna karşın dinden uzaklaşırsanızda teknolojiniz gelişsede bu sefer isyanlar durmak bilmiyor. Bu yüzden bu ince dengeyi sağlamak size kalmış bir şey. Diğer oyunlardan farklı olarak bu sefer farklı dindeki ülkelerle müttefiklik sağlamak daha kolay olmuş. Ayrıca koalisyon kurma gibi bir yenilik getirilerek çok fazla saldırgan tutum sergileyen ülkeleri dizginlemekte mümkün kılınmış. Şöyleki eğer siz yayılmacı bir politika izlerseniz büyüklü küçüklü birçok devlet birleşerek sizin bu saldırgan tutumunuza son vermeye kalkabilir ve en ufak bir savaşa girmenizde dahi tüm koalisyon devletleri birleşerek size saldırabilirler. Bunun dışında casusluk seçenekleri arttırılarak barış dönemlerinde dahi komplo üretebilme olanağı sağlanmış durumda.

İlginizi çekebilir>  CSGO - Sprey Yapma Rehberi !

Europa Universalis IV ‘ün Fragmanı


Oyunun grafiklerine ve oynanışına göz atmak isterseniz fragmanı izliyebilirsiniz.

Europa Universalis IV’ün Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Vista/Windows 7/Windows 8
İşlemci: Intel® Pentium® IV 2.4 GHz veya AMD 3500+
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce 8800 veya ATI Radeon® X1900, 512 MB bellek
DirectX®: 9.0c
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Vista/Windows 7/Windows 8
İşlemci: Intel® Pentium® IV 2.4 GHz veya AMD 3500+
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce 8800 veya ATI Radeon® X1900, 1024 MB bellek
DirectX®: 9.0c
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan

Hemen Puanla!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir