Kapat

Epic Games Steam’e Rakip Oluyor !

Anasayfa
Genel Epic Games Steam’e Rakip Oluyor !

Geçtiğimiz günlerde Fortnite oyununun sahibi olan Epic Games firması Epic Games Store isimli mağazasını duyurdu.

Şimdiden belirtelim Epic Games’e göre bu mağaza yaklaşık 5 yıldır planlanan bir projeymiş. Fortnite’ın da patlamasıyla birlikte ordan kazanılan paranın bu projeye harcanılacağı söylendi.

Epic Games , Steam’e Rakip Olabilir mi ?

Çoğu oyuncunun Steam’e Half-Life 2 ile girdiğini düşünürsek aynı şekilde günümüzün en popüler oyunlarından biri olan Fortnite ile oyuncular Epic Games Launcher’a adeta akın etti.

fortnite ile ilgili görsel sonucu

Ayrıyetten Epic Games’in Unreal Engine isimli oyun piyasasına hakim olan oyun motoru sayesinde Epic Games hali hazırda çoğu oyun firmasıyla aralarında bir ilişki bulunuyor yani onlarla iletişime geçmesi çok kolay.

unreal engine 4 logo ile ilgili görsel sonucu

Bir diğer sebep ise aşağıda resimde de göreceğiniz üzere Epic Games’in dağıtıcılara finansal anlamda ciddi destek vermesi. Steam’de hali hazırda bulunan komisyon sistemine göre yapılan oyunun kazancının %70’i firmaya %30’u ise Steam’e ayrılıyor eğer bir de sizin olmayan bir oyun motoruyla örneğin Unreal Engine ile yapıyorsanız %5’lik bir komisyon da ödemek zorundasınız yani yaptığınız oyunun sadece %65’lik bir kazancı sizin oluyor.

Fakat resime göre Epic Games %88’lik bir kısmı yayıncı firmaya %12’lik bir kısmı ise komisyon olarak kendine almayı planlıyor. Burada da inanılmaz büyük bir fark görüyoruz. Üstelik eğer Unreal Engine motorunu kullanırsanız %5’lik bir komisyon ödemek zorunda kalmıyorsunuz yani oyun motoru da ücretsiz hale gelmiş oluyor

İlginizi çekebilir>  Steam'de En Çok Satan ( İndirilen ) 20 Oyun

Ücretsiz Oyun Dağıtacaklar !

Başlıkta da görmüş olacağınız üzere Epic Games oyuncuları elde etmek adına anlaştıkları firmalar ile birleşip ücretsiz oyun yayınlamayı düşünüyor.

Epic Games

Şu anlık ücretsiz oyun takvimine göre 14 Aralık ila 27 Aralık arasında Subnautica isimli oyun ücretsiz olarak dağıtılacak. 28 Aralık ila  10 Ocak arasında ise Super Meat Boy isimli ücretsiz olarak dağıtılacak.

Peki Türk Oyuncular ? Şu anlık Türk oyuncular adına bizi çeken bir şey bulunmuyor çünkü Steam’de sabit dolar kuru 2 iken Epic Games Store’da bu seviye 3 . Epic Games Türkiye ve diğer ülkelerin alım gücüne göre yerelleştirme yapmadığı sürece Türk oyuncu topluluğu olarak Steam bizim için daha avantajlı olacaktır.


Hemen Puanla!
[Total: 0 Average: 0]

“Epic Games Steam’e Rakip Oluyor !” üzerine 1 yorum

  1. Klavyesiz says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir